• Nowy

YATO Lutownica transformatorowa 180W 230V YT-8245

125,00 PLN Brutto
YT-8245

Wysyłka 24h
Gwarancja 12 miesięcy

Lutownica transformatorowa Firmy YATO

SKU: YT-8245

Lutownica transformatorowa YT-8245 o bardzo dużej mocy wykonana z wysokiej jakości materiałów z zachowaniem ergonomicznego kształtu. Punktowe podświetlenie miejsca roboczego oraz antypoślizgowy materiał na rączce pozytywnie wpływają na komfort pracy. Moc 180W gwarantuje bardzo szybkie nagrzewanie. Do osiągnięcia temperatury około 350°C przy zastosowaniu założonego na pierwszy montaż grota lutownica potrzebuje około 15 sekund.

  • - zasilanie: 230V
  • - moc: 180W

W zestawie znajdują się:

  • - trzy wymienne groty o średnicy w miejscu mocowania - 3,35 mm
  • - kalafonia 
  • - cyna
  • - walizka

4.jpg Groty dołączone do lutownicy posiadają dużą jak na lutownicę transformatorową pojemność cieplną, dlatego nawet przy tak dużej mocy czas rozgrzania od temperatury pokojowej do 350°C jest dwukrotnie dłuższy niż w modelu YT-82451 z podstawowym grotem. Zaletę grotów o dużej pojemności cieplnej dostrzeżemy przy próbach rozlutowania elementów z dużych pól lutowniczych, czy łączenia przewodów o większych przekrojach. Jeżeli by zastosować grot o podstawowym kształcie, wówczas czas nagrzewania nie przekroczy 10 sekund.

JAK ZADBAĆ O GROT

Groty lutownic transformatorowych YATO pokryte są materiałem ograniczającym utlenianie się grota. Bezcelowe przegrzewanie oraz uszkodzenia mechaniczne szybko degradują warstwę ochronną, wówczas grot się utlenia czego efektem są problemy ze stopieniem spoiwa lutowniczego. Cyna zamiast się topić i trzymać się grota, kulkuje się i spada. Sprawdzonym sposobem zadbania o grot jest jego ocynowanie. Podczas pierwszego rozgrzewania lutownicy należy nałożyć odrobinę cyny na końcówkę grota i usunąć jej nadmiar np. za pomocą mosiężnych wiórów. Powstała w ten sposób warstwa cyny chroni przed utlenianiem. Dobrą praktyką jest cynowanie grota każdorazowo po skończonej pracy.

UWAGA

Lutownice transformatorowe zawdzięczają swoje stosunkowo niewielkie gabaryty technologii budowy transformatora w trybie pracy przerywanej.
Aby utrzymać najwyższe parametry pracy urządzenia należy stosować się do zasady:

  • 12s lutowania
  • 48s przerwy

Jednorazowe przekroczenie czasu lutowania przy zachowaniu zasad dbałości o grot nie wpłynie negatywnie na dalsze działanie lutownicy, zwłaszcza jeżeli pozwolimy urządzeniu ostygnąć. W zbyt mocno rozgrzanym transformatorze spada jego sprawność a zatem i zdolność do rozgrzania grota do odpowiedniej temperatury. Przegrzewanie transformatora zwiększa również ryzyko jego uszkodzenia. Tradycyjny transformator do pracy ciągłej o tak dużej mocy musiałby ważyć kilka kilogramów, a gabarytowo przypominałby raczej małą spawarkę niż poręczną lutownicę o kształcie pistoletu.

Napisz swoją opinię